Aktualności
Jeden ze związków perfluoroalkilowych może zwiększać ryzyko raka wątroby - pokazuje nowe badanie. Tymczasem te obecne w środowisku substancje wyjątkowo słabo się rozkładają.
12.08.2022
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Enhertu (fam-trastuzumab-deruxtecan-nxki) w postaci wlewu dożylnego do leczenia nieoperacyjnego lub przerzutowego raka piersi z niską ekspresją HER2. To pierwsza zatwierdzona terapia skierowana do pacjentek z podtypem raka piersi z niską ekspresją HER2, który jest nowo zdefiniowanym podzbiorem HER2-ujemnego raka piersi.
11.08.2022
Mężczyźni mają większe ryzyko chorób nowotworowych nie tylko ze względu na styl życia, ale w dużej mierze z powodów biologicznych. To wynik analizy danych na temat ponad 170 tys. mężczyzn i ponad 120 tys. kobiet.
10.08.2022
Czy polscy pacjenci z rakiem płuca mają wystarczający dostęp do nowych terapii? Pytanie jest trudne, ponieważ mamy do czynienia z nieustanną ewolucją. Pojawienie się kolejnych leków refundowanych nie będzie oznaczało, że osiągnęliśmy stan, który będzie obowiązywał przez kolejne kilka lat - mówi prof. Dariusz Kowalski.
Rozwiązania przygotowane w projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 r. - poinformował w czwartek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie nowe przepisy uporządkują system leczenia nowotworów w Polsce.
05.08.2022
1
Rak płuc jest największym wyzwaniem dla onkologii. Co roku w Polsce diagnozę słyszą 23 tys. osób, liczba zgonów z jego powodu jest podobna – przekazała w komunikacie Agencja Badań Medycznych.
Wyniki leczenia raka pęcherza, tak jak innych nowotworów, zależą od stopnia zaawansowania choroby. W fazie inwazyjnej wymaga on skomplikowanego leczenia i mocno obciąża pacjenta – tłumaczy dr Iwona Skoneczna, ekspertka kampanii „Rak pęcherza – wykryj i lecz!”.
25.07.2022
Naukowcy z PG pracują nad technologią poprawiającą efektywność radioterapii - jednej z głównych metod leczenia wielu nowotworów złośliwych. Naświetlania będą mogły być bardziej dokładne, bezpieczne i dostosowane do konkretnego pacjenta - deklarują twórcy metody.
25.07.2022