Aktualności
W ostatniej dekadzie w Polsce wzrosła wyraźnie liczba zgonów kobiet z powodu raka trzonu macicy – alarmują eksperci. Poprawa diagnostyki jest niezbędna do tego, by poprawić wyniki leczenia – oceniają.
01.09.2022
2
Technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych, które pomóc mają pacjentom w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu – czerniaków naczyniówki, opracowali naukowcy z krakowskiej AGH, we współpracy z fizykami medyczni i lekarzami.
30.08.2022
W związku ze zbliżajacym się XXVIII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, 1-3.09.2022 r. w Gdańsku, przekazujemy wywiad z Prof. Dawidem Murawą, którego udzielił portalowi Esculap.
Prawie co piąta osoba z nowotworem umiera nie bezpośrednio z powodu choroby, lecz na skutek niedożywienia – przekonywali eksperci podczas XII Letniej Akademii Onkologicznej, która odbyła się w Warszawie.
Rak płuca najczęściej powodowany jest paleniem papierosów, ale u niektórych pacjentów jest on związany z predyspozycjami genetycznymi – wynika z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO).
Instytut Matki i Dziecka realizuje we współpracy z Agencją Badań Medycznych projekt, w ramach którego planowane jest przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego. To badanie BUTTERFLY - pierwsza w Polsce immunoterapia w guzach kości i pierwsza terapia anty-GD2 w mięsaku Ewinga.
Od 1 września 2022 roku będą duże zmiany w programie leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową. Refundowane będą dwie nowe substancje czynne.
Jeden ze związków perfluoroalkilowych może zwiększać ryzyko raka wątroby - pokazuje nowe badanie. Tymczasem te obecne w środowisku substancje wyjątkowo słabo się rozkładają.
12.08.2022