Aktualności
W Polsce nie mamy możliwości nowoczesnego leczenia raka pęcherza moczowego - jednego z najpoważniejszych problemów onkologicznych. Do tej pory pacjenci nie doczekali się na program lekowy. To skandaliczne i karygodne - mówi prof. Paweł Wiechno.
18.09.2022
Trwają intensywne prace nad zmianami w programach lekowych w hematoonkologii. Idziemy w kierunku programów dla choroby, a nie dla poszczególnych produktów leczniczych. Przy okazji scalania programów staramy się uwzględniać też zmieniające się standardy leczenia - mówi prof. Ewa Lech-Marańda.
18.09.2022
Nowotwory głowy i szyi „wyszły z cienia”; coraz więcej osób ma świadomość zagrożenia, jakie się z nimi wiąże – powiedział PAP prof. Wojciech Golusiński; kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Dzięki połączeniu dwóch metod analizy obrazu udało się opracować metodę oceny gruczołów sutkowych u myszy, która mogłaby pomóc także w mammograficznej diagnostyce raka piersi u kobiet – informuje „American Journal of Pathology”.
18.09.2022
Rak trzustki jest wciąż wyjątkowo śmiertelny. Pilnie potrzebujemy nowych terapii, zwiększających skuteczność leczenia tego nowotworu – alarmowali eksperci podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).
16.09.2022
1
Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn i powoduje coraz większą zachorowalność – ostrzegają eksperci z okazji przypadającego 15 września Europejskiego Dnia Prostaty. Zaznaczyli, że można go wcześnie wykrywać i skutecznie leczyć.
Guzy neuroendokrynne (NET) należą do rzadkich nowotworów. Rozwijają się powoli, dając różne objawy, co powoduje, że ich rozpoznanie nierzadko stanowi prawdziwe wyzwanie dla lekarzy.
Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.