Aktualności

Gliwice: Szansa dla pacjentów z rakiem kory nadnerczy
23.01.2023
Gliwicki ośrodek, jako pierwszy w Polsce rozpoczyna badanie kliniczne z wykorzystaniem pembrolizumabu – leku stosowanego w immunoterapii innych nowotworów.
Ekspozycja na salmonellę zwiększa ryzyko raka okrężnicy
20.01.2023
Znane głównie z powodowania zatruć pokarmowych bakterie Salmonella mogą sprzyjać rakowi okrężnicy - informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
W Krakowie powstała innowacyjna technologia wykrywania raka piersi
17.01.2023
1
Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania.
Protonoterapia w jedynym w kraju Centrum Cyklotronowym
13.01.2023
Coraz więcej dzieci korzysta z protonoterapii w jedynym w kraju Centrum Cyklotronowym w Krakowie. Wcześniej mali pacjenci musieli wyjeżdżać na takie leczenie za granicę. Protonoterapia umożliwia leczenie nowotworów w trudno dostępnych częściach ciała.
W USA wskaźnik zgonów z powodu raka spadł o jedną trzecią od 1991 roku
13.01.2023
W ciągu ostatnich trzech dekad w USA spadł wskaźnik śmiertelności z powodu raka o jedną trzecią. Eksperci wyrażają jednak niepokój z powodu wzrost liczby rozpoznań zaawansowanego raka prostaty.
Szybka diagnostyka raka możliwa dzięki generatorowi do produkcji radiofarmaceutyków
12.01.2023
Szybsza diagnostyka raka prostaty i guzów neuroendokrynnych jest możliwa dzięki generatorowi germanowo-galowego do produkcji radiofarmaceutyków.
W Ministerstwie Zdrowia powstał zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej
12.01.2023
W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w środę.
Nowa szczepionka ma zabijać raka - i przed nim chronić
10.01.2023
1
Amerykański zespół opracował sposób na taką przemianę komórek raka, że same zabijają one guza, a dodatkowo wywołują ochronę przed nawrotem choroby. Badacze przetestowali metodę na mysim modelu zaawansowanego raka mózgu.