Aktualności
Ministerstwo Zdrowia zmienia zdanie i już chce uchwalenia ustawy regulującej wykonywanie testów genetycznych. Przyznaje, że protestują przedstawiciele prywatnych firm.
09.06.2014
Wyniki dwóch międzynarodowych badań klinicznych fazy I, dotyczące najgroźniejszego z nowotworów skóry, uznane zostały przez specjalistów za bardzo obiecujące. Ogłoszono je podczas konferencji American Society of Clinical Oncology w Chicago.
09.06.2014
"Jeszcze kilka lat temu leczenie zaawansowanego raka płuca dobieraliśmy wyłącznie na podstawie podtypu histologicznego, których wyróżniamy zaledwie kilka" – poinformował krajowy konsultant ds. radioterapii prof. Rafał Dziadziuszko, zastępca kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. "Obecnie nowotwór ten jest coraz częściej postrzegany jako grupa kilkudziesięciu chorób, różniących się pod względem biologii i cech genetycznych" - zaznaczył onkolog.
08.06.2014
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się w czwartek z 17-letnią Joanną Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego, autorką bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych. Zaproponował jej spotkanie z dyrektorem Instytutu Onkologii w Warszawie w sprawie współpracy.
06.06.2014
2
Ogólnie rzecz biorąc, status społeczno-ekonomiczny nie jest związany z ryzykiem zachorowania na nowotwór. Rak uderza w bogatych i biednych. Jednak okazuje się, że status socjoekonomiczny może wpływać na rodzaj nowotworu, który dominuje w danej klasie społecznej.
03.06.2014
1
Lekarze rodzinni odgrywają ogromną rolę w diagnostyce nowotworów u najmłodszych pacjentów. 75 procent chłoniaków i guzów u dzieci jest wykrywanych w zaawansowanych stadiach - powiedział prof. Jacek Wachowiak z Kliniki Onkologii Uniwersytetu w Poznaniu.
01.06.2014
2
Prawie 70 proc. palaczy pragnie zaprzestać palenia tytoniu. W Polsce każdego miesiąca 440 tys. osób podejmuje próbę pozbycia się tego nałogu: siłą woli lub wspierając się różnymi metodami – twierdzą eksperci.
01.06.2014
Pacjenci olsztyńskiego szpitala MSW, czekający na zabieg lub wizytę u lekarza specjalisty, będą słuchać muzyki z głośników. Kompozycje dobrano tak, by łagodziły stres i poprawiały nastrój pacjentów. Muzyka ma być wsparciem w leczeniu onkologicznym.
31.05.2014