Aktualności
Pierwsze w Polsce laboratorium klinicznych zastosowań techniki DNP-MRS – rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem hiperpolaryzatora - zostało otwarte w poniedziałek w Warszawie. To wspólne przedsięwzięcie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN oraz Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
10.02.2015
Od początku stycznia, kiedy reforma weszła w życie, wydano już ok. 38 tys. zielonych kart – dzięki tym dokumentom pacjent, u którego podejrzewa się nowotwór, ma ułatwiony dostęp do specjalisty oraz do badań. Większość kart trafiła w ręce chorujących już pacjentów...
09.02.2015
W Polsce wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Tymczasem lekarze wciąż nie mogą tego nowotworu leczyć zgodnie z europejskimi standardami...
09.02.2015
Mimo, że nowotwór gruczołu krokowego nie został wymieniony w wykazie chorób zawodowych, to nie można wykluczyć, iż powstał w zakładzie pracy, w następstwie działania szkodliwych czynników.
09.02.2015
1 stycznia 2015 roku wszedł w życie pakiet onkologiczny. Zgodnie z ustawą z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały zmiany dotyczące organizacji systemu ochrony zdrowia, sposobu sprawowania opieki medycznej nad pacjentami onkologicznymi oraz prowadzenia list oczekujących.
05.02.2015
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ oraz delegaturach będą działały specjalne punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać informacje na temat zasad funkcjonowania pakietu onkologicznego. Celem obowiązujących od początku tego roku przepisów jest m.in. zwiększenie wykrywalności chorób nowotworowych we wczesnym stadium dzięki rozszerzeniu uprawnień diagnostycznych lekarzy POZ oraz skrócenie czasu oczekiwania na niezbędne świadczenia zdrowotne.
04.02.2015
U wielu pacjentów chorobę nowotworową wykrywano dotąd na oddziałach chorób wewnętrznych. Teraz interniści nie wiedzą, co z nimi robić, bo NFZ w ogóle nie proponował im kontraktów na pakiet onkologiczny. Ten zaś obowiązuje od 1 stycznia. Ma umożliwić pacjentom z podejrzeniem raka lub potwierdzoną już chorobą omijanie kolejek. Przepustką do badań i leczenia bez limitów jest zielona karta.
04.02.2015
"Współczesna onkologia to leczenie skojarzone – łączy kilka metod terapeutycznych. W większości nowotworów pierwszym etapem leczenia jest zabieg chirurgiczny, a następnym chemioterapia lub radioterapia. Czasami stosowane są wszystkie trzy metody" - mówi prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
04.02.2015