Aktualności
Chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL) jest najczęściej występującym wśród chłoniaków nieziarniczych. Chociaż jest chorobą agresywną, może być wyleczony, a największe szanse na powodzenie terapii mają pacjenci w pierwszej linii.
Nowotwory kości u dzieci wciąż rozpoznawane są zbyt późno, nawet dopiero w stadium przerzutowym - alarmują eksperci. Podkreślają, że utrudnia to skuteczne leczenie tej choroby.
31.03.2023
Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.
Rak żołądka jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym, a możliwości leczenia najciężej chorych są u nas ograniczone.
29.03.2023
Nowy gen o nazwie ATRIP, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi, odkryli polscy badacze we współpracy z kolegami z Kanady – poinformował dr Cezary Cybulski genetyk z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć w niecałe dwie minuty określa genetyczne mutacje w guzach. Taka wiedza to tymczasem klucz do jak najlepszej terapii.
Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu ale może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka.
Im wyższy jest poziom białka indukowanego prolaktyną w komórkach nowotworowych piersi, tym lepsze są efekty chemioterapii. Odkrycie może mieć kluczowe znaczenie w wyborze terapii pacjentek, zmagających się z nowotworem piersi.
24.03.2023
1