Aktualności
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział stopniową likwidację NFZ i ewolucyjne przechodzenie od systemu ubezpieczeniowego do finansowania budżetowego. Jego zdaniem takie dziedziny, jak psychiatria, onkologia czy podstawowa opieka zdrowotna w pierwszej kolejności mogłyby przejść na takie finansowanie. Docelowo nowy system powinien objąć opieką wszystkich chorych, a nie tylko tych ubezpieczonych. Nie będzie też podnoszona składka zdrowotna, a docelowo ma być zlikwidowana. "Niepokoję się, skąd minister weźmie na to wszystko pieniądze" - zauważa Alicja Chybicka, posłanka PO.
04.12.2015
4
Olsztyński szpital miejski przygotował świąteczne pakiety badań w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów i zachęca, by podarować je bliskim pod choinkę. W ubiegłym roku dzięki takiej akcji przebadało się 2,5 tys. osób.
Szybsze i dokładniejsze badanie ilościowe enzymu uczestniczącego w rozwoju nowotworów ma umożliwić biosensor wymyślony przez Annę Tokarzewicz, doktorantkę uniwersytetu w Białymstoku. Biosensor został zgłoszony jako wynalazek do urzędu patentowego.
01.12.2015
BRCA1, białko odgrywające kluczową rolę w procesie naprawy DNA, jest czynnikiem warunkującym prawidłowe uczenie się i funkcjonowanie pamięci. Zasoby tego białka w komórkach nerwowych są uszczuplane podczas choroby Alzheimera.
01.12.2015
Hanim Ozgul z Turcji przez 5 lat żyła z parą kleszczyków naczyniowych w podbrzuszu, które pozostały w jej ciele po operacji raka macicy – informuje Central European News.
01.12.2015
1
Chory na gruźlicę mężczyzna nie chce się leczyć, chociaż zobowiązał go do tego sanepid, a potem sąd. Za narażenie życia innych został skazany na 10 miesięcy więzienia. O tym, czy naprawdę pójdzie za kratki, zdecyduje wrocławski sąd apelacyjny.
Szef MON Antoni Macierewicz ma nowego doradcę. Został nim 20-letni student Edmund Janniger - syn uznanych lekarzy dermatologów, specjalizujących się m.in. w badaniu nowotworowych zmian skóry (w tym głównie mięsaka Kaposiego).
25.11.2015
12
Gołębie potrafią rozpoznać na obrazie raka piersi. W trakcie badań stawiały one prawidłowe rozpoznanie w 85 proc. przypadków. Co więcej, „konsylium” czterech gołębi podnosiło dokładność diagnozy do 99 proc.
25.11.2015
1