Podziel się z innymi:
2022-04-14
Projekt rozporządzenia MZ wprowadza program badań przesiewowych raka jelita grubego do wykazu świadczeń gwarantowanych
Źródło/Autor:
PAP
Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, uzupełniający wykaz świadczeń gwarantowanych o program badań przesiewowych raka jelita grubego. Rak ten to drugi – po raku płuca – najczęstszy nowotwór, na jaki zapadają Polacy.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, został doceniony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuca (IASLC). Otrzymał od niego nagrodę im. Josepha W. Cullena za profilaktykę i wczesne wykrywanie raka płuca.
10.09.2025
Szpital w Koninie (woj. wielkopolskie) czasowo wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów na Oddział Onkologiczny – poinformowała PAP Naczelna Pielęgniarka placówki Maria Wróbel. Szpital czeka na wypłacenie przez NFZ środków za drugi kwartał działalności.
31 lipca w Wojewódzkim Szpitalu w Poznaniu przeprowadzono zabieg metodą PIPAC. To forma chemioterapii, w której leki przeciwnowotworowe w formie aerozolu podawane są do jamy otrzewnej pod ciśnieniem – technika dotychczas dostępna jedynie w zagranicznych ośrodkach. Przedstawiciele towarzystw onkologicznych ostrzegają jednak, że to wciąż eksperymentalna metoda.