Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzowali peptyd, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.
„Wyciszenie” dwóch nowo zidentyfikowanych genów może uwrażliwić komórki opornych nowotworów głowy i szyi na chemioterapię – zwłaszcza, gdy dodatkowo poda się także toksynę bakteryjną lub grzybową – informuje pismo „Molecular Cancer”.
07.09.2023
W eksperymentach na myszach naukowcy przetestowali terapię atakującą raka z pomocą niewielkich cząsteczek RNA. Po 21 dniach leczone guzy nie urosły wcale, podczas gdy kontrolne aż trzykrotnie zwiększyły swoją wielkość.
06.09.2023
Witamina C i inne przeciwutleniacze wspierają powstawanie w guzach nowych naczyń krwionośnych, pomagając im przetrwać i tworzyć przerzuty. Według naukowców nie trzeba bać się antyoksydantów w normalnej diecie, ale z suplementami lepiej uważać.
Liczba nowych, skutecznych leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi jest tak duża, że trudno nadążyć z obejmowaniem ich refundacją. Podstawowe znaczenie ma jednak wczesna diagnostyka - mówili eksperci i przedstawiciele pacjentów na konferencji „Sprawdzam. Badam. Zacznij od krwi”, poprzedzającej Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi.
01.09.2023
Pacjenci w Anglii jako pierwsi na świecie będą mogli przyjmować przeciwnowotworowy zastrzyk, który zastąpi dożylne podawanie leku i będzie trwało siedem minut, czyli o trzy czwarte krócej - poinformowała publiczna służba zdrowia NHS.
29.08.2023
Bezpieczeństwo chorych na nowotwory zależy od monitorowania jakości oraz skuteczności leczenia. Są to najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych – podkreślili eksperci podczas debaty Medycznej Racji Stanu w Warszawie.
29.08.2023
Wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa organizmu w młodym wieku jest związana z nawet o 40 proc. niższym ryzykiem rozwoju 9 nowotworów w późniejszym wieku – wynika z długoterminowego badania.
22.08.2023