Aktualności

Nakłady na profilaktykę to klucz do poprawy zdrowia
01.10.2023
Aby poprawić zdrowie polskiego społeczeństwa, należy skupić się na edukacji zdrowotnej i profilaktyce – podkreślają eksperci nowej kampanii edukacyjnej pt. „TAK dla zdrowia rodziny”.
Przewlekła białaczka limfocytowa – nowe wytyczne
29.09.2023
Podczas wrześniowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT), który odbył się w Katowicach, specjaliści rozmawiali m.in. o zmianach w wytycznych PALG-PTHiT 2023 dotyczących diagnostyki i leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL).
Rozkodowano geny rzadkiego raka nerki
28.09.2023
Naukowcy poznali genetyczne podstawy wyjątkowo rzadkiego raka nerki. Wyniki badania wskazują, że powinny na niego działać istniejące leki.
Prof. Blecharz o raku trzonu macicy
22.09.2023
Rośnie zarówno występowanie, jak i umieralność na raka trzonu macicy. Niepokojący jest fakt, że chorują coraz młodsze kobiety.
Eksperci o leczeniu raka tarczycy
21.09.2023
Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy.
Naturalne toksyny mogą pomóc przy zwalczaniu nowotworów
19.09.2023
"Wyciszenie" dwóch genów może uwrażliwić komórki opornych nowotworów głowy i szyi na chemioterapię - podano w piśmie "Molecular Cancer".
Odbiorcą pomocy psychoonkologa jest nie tylko pacjent
19.09.2023
Definicja zawodu psychoonkologa nie została uzgodniona z naszym środowiskiem. W efekcie psychoonkologiem może być każdy przedstawiciel zawodu medycznego, np. fizjoterapauta, czy pielęgniarka. Mocno zabiegamy o zmianę tej sytuacji – mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.
Radom: sztuczna inteligencja w diagnostyce
15.09.2023
1
Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Dokonuje tego wzmacniając tomografię pozytonową algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie.