Podziel się z innymi:
2015-01-07
6
Dziura w planie ministra - Polska ma najmniej patomorfologów w Europie!
Źródło/Autor:
Rzeczpospolita
Zdarza się, że pacjent pochodzący z małego miasta dowiaduje się w Warszawie, że jego nowotwór jest znacznie bardziej zaawansowany, niż usłyszał od lekarza w swoim szpitalu powiatowym. "Bywa, że objawy nie pasują do opisu, więc posyłamy wycinek do analizy naszym patomorfologom i okazuje się, że to co innego" – przyznaje prof. Piotr Wysocki, szef Kliniki Onkologicznej stołecznego Centrum Onkologii. I dodaje, że w rozpoznawaniu nowotworów wyspecjalizowało się zaledwie kilkudziesięciu lekarzy w Polsce. "To stanowczo za mało na 140 tys. nowych zachorowań rocznie" – uważa prof. Wysocki.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Chorzy na czerniaka z woj. łódzkiego mogą korzystać z programu leczenia tego nowotworu w dwóch nowych placówkach. W Łodzi jest to Centralny Szpital Kliniczny – poradnia dla dzieci przy ul. Spornej i dla dorosłych przy ul. Pomorskiej, a w szpitalu w Bełchatowie - oddział chemioterapii jednodniowej.
W poniedziałek obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce taką diagnozę uzyskuje ok. 18 tys. pacjentów.
Narodowy Portal Onkologiczny jest od wtorku dostępny dla osób, które szukają wiarygodnych informacji na temat choroby onkologicznej, możliwościach jej leczenia i o profilaktyce. Portal działa pod adresem: onkologia.gov.pl.