Podziel się z innymi:
2015-01-07
6

Dziura w planie ministra - Polska ma najmniej patomorfologów w Europie!

Źródło/Autor: Rzeczpospolita

Zdarza się, że pacjent pochodzący z małego miasta dowiaduje się w Warszawie, że jego nowotwór jest znacznie bardziej zaawansowany, niż usłyszał od lekarza w swoim szpitalu powiatowym. "Bywa, że objawy nie pasują do opisu, więc posyłamy wycinek do analizy naszym patomorfologom i okazuje się, że to co innego" – przyznaje prof. Piotr Wysocki, szef Kliniki Onkologicznej stołecznego Centrum Onkologii. I dodaje, że w rozpoznawaniu nowotworów wyspecjalizowało się zaledwie kilkudziesięciu lekarzy w Polsce. "To stanowczo za mało na 140 tys. nowych zachorowań rocznie" – uważa prof. Wysocki.

Dziura w planie ministra - Polska ma najmniej patomorfologów w Europie!
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Eksperci: dzięki edukacji i nowym lekom spada śmiertelność z powodu czerniaka w Polsce
14.05.2025
Dzięki wieloletniej edukacji, wcześniejszemu wykrywaniu i dostępności nowych terapii w Polsce spada śmiertelność z powodu czerniaka, mimo że liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż rośnie. Mówili o tym eksperci we wtorek na spotkaniu z okazji XIV Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.
Raport: do 2040 r. koszty opieki nad chorymi z rakiem płuca mogą wzrosnąć do ok. 20 mld rocznie
21.03.2025
Do 2040 r. koszty opieki nad chorymi na raka płuca wzrosną niemal 5-krotnie, czyli do ok. 20 mld rocznie – wynika z najnowszego raportu przesłanego PAP. Niemal połowę z nich stanowią koszty społeczne, które obciążają nie tylko pacjenta i jego rodzinę, ale również polską gospodarkę.
Leszczyna: 102 szpitale dostaną dofinansowanie z KPO na onkologię
11.03.2025
102 szpitale otrzymają w sumie 5,2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na leczenie onkologiczne. Maksymalna kwota dofinansowania to 125 mln zł. Dofinansowanie na modernizację i zakup sprzętu potrzebnego do terapii otrzymają szpitale wysokospecjalistyczne, powiatowe i miejskie.