Aktualności
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach już po raz drugi otrzymało certyfikat ESGO - najlepszego ośrodka leczącego zaawansowane stadium raka jajnika. Ponadto zdobyło także miano szpitala 10-lecia przyznawanego przez samych pacjentów.
Przeszczepy mikroflory jelitowej (FMT) od zdrowych dawców są bezpieczne i potencjalnie mogłyby poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego, którego wyniki publikuje „Nature Medicine”.
Indywidualizacja leczenia pacjentów z chorobami hematologicznymi, jak hemofilia czy białaczki, w tym przewlekła białaczka limfocytowa, przynosi korzyści nie tylko pacjentom, ale i budżetowi państwa – oceniają eksperci.
10.07.2023
Wyprodukowane na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu komórki CAR-T czekają na zarejestrowanie badania klinicznego, by można je było podać chorym na agresywnego chłoniaka. Prof. Tomasz Wróbel liczy, że jeszcze tej jesieni zastosuje się je u pierwszych chorych.
04.07.2023
Rak trzustki to wyjątkowo śmiertelny nowotwór, z trudem poddający się terapii. Mimo to po wielu latach udało się opracować nowy standard leczenia przerzutowego raka trzustki – twierdzą eksperci. Są też nadzieje na kolejne terapie.
04.07.2023
Zespół młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej (PW) chce wykorzystać mikroskopię holograficzną do monitorowania immunoterapii - nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Aktualnie trwają prace na stworzeniem prototypu rozwiązania.
03.07.2023
Uzyskaliśmy nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – powiedział prof. Lucjan Wyrwicz. Wykazały to wyniki międzynarodowego badania klinicznego, w których uczestniczyła polska onkologia.
Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.