Aktualności
Krakowski start-up medtech Ailis opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Obecnie rozpoczyna proces przygotowania do oceny klinicznej i certyfikacji tej metody. Badania z udziałem kobiet będą prowadzone w Krakowie, Gdańsku i w Warszawie.
10.08.2023
Włoska Izba Deputowanych jednomyślnie przyjęła w piątek ustawę o przeciwdziałaniu dyskryminacji osób, które pokonały chorobę onkologiczną. Dokument daje tym osobom prawo do nieudzielania informacji o przebyciu raka; we Włoszech takich ludzi jest ponad milion. Ustawa powinna teraz przejść bez przeszkód przez Senat – oceniają włoskie media.
09.08.2023
Od 1 sierpnia NFZ finansuje leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy i jelita grubego najnowszą i najbardziej innowacyjną metodą z wykorzystaniem robota. Jak podkreśla MZ, od roku metoda ta jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty i znacznie poprawiła komfort opieki nad pacjentem i funkcjonowania pacjentów.
U pacjentów, którzy po nowej terapii pokonali zaawansowanego raka, naukowcy wykryli szczególnie aktywne limfocyty T, które sprawnie atakują komórki nowotworowe. To może być duży krok w stronę nowych, dużo skuteczniejszych terapii.
26.07.2023
Terapie skojarzone i określone w czasie są przyszłością leczenia nowotworów. Pierwsze zwiększają skuteczność leczenia, a drugie pozwalają chorym odpocząć od terapii, wrócić do pracy i normalnej aktywności – oceniają eksperci. Przerwa w leczeniu może być również korzystna i mniej kosztowna dla systemu opieki zdrowotnej - dodają.
Uniwersyteckie Centrum Onkologii (UCO) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka trzonu macicy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
21.07.2023
Eksperci oceniają, że polscy mężczyźni wciąż odstają od rówieśników z innych krajów UE pod względem zgłaszania się na badania profilaktyczne, m.in. badania wykorzystywane w diagnozowaniu raka prostaty.
18.07.2023
Powołując się na „ograniczone dowody” na rakotwórczość u ludzi, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała aspartam (sztuczny środek słodzący) jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. To wspólnie opracowany komunikat IARC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Mimo to, nadal obowiązują dotychczasowe normy bezpiecznego spożycia.
18.07.2023