Aktualności
Zapewnienie prawa do leczenia bólu każdemu pacjentowi, a nie tylko osobom w stanie terminalnym - to jeden z celów rządowej ustawy, którą w czwartek z poprawkami poparł Senat. Nowe przepisy regulują też m.in. kwestię dostępu do dokumentacji medycznej.
17.03.2017
Dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości – wynika z opinii przyjętej przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Tymczasem z opinią ECHA nie zgadzają się europejskie organizacje zdrowotne i środowiskowe.
17.03.2017
Ocena bólu w odpowiedniej skali, jego wpływ na codzienne życie, określenie charakteru cierpienia – to niektóre z elementów, które mogą znaleźć się na karcie oceny nasilenia bólu. Docelowo karta miałaby się stać obowiązkowym elementem dokumentacji medycznej. Wzór, przygotowany m.in. przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, został wstępnie zaakceptowany przez MZ.
15.03.2017
4
Obecnie prawo zabrania reklamowania leków off-label, czyli poza wskazaniami refundacyjnymi. Farmaceutyki zaś działają często w większej liczbie schorzeń niż te wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Po zmianie prawa będzie jasne, że producent nie tylko może, ale nawet musi powiedzieć o tym lekarzowi.
14.03.2017
2
Kompleksowa reforma służby zdrowia ma poprawić jakość opieki medycznej i skrócić czas oczekiwania na świadczenia; w przypadku części poradni i oddziałów kolejki już się zmniejszyły – twierdzi resort zdrowia w odpowiedzi na doniesienia "Gazety Wyborczej".
14.03.2017
4
Jak co roku minutą ciszy Japończycy uczcili w sobotę ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, do którego doszło w 2011 r. na północnym wschodzie kraju. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar i spowodował poważną awarię w elektrowni jądrowej Fukushima I.
13.03.2017
Zakończyła się budowa Centrum Chorób Piersi - Breast Unit w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. Lekarze zgodnie podkreślają, że profilaktyka w leczeniu nowotworów jest kluczowa, ponieważ umożliwia szybszą reakcję, a tym samym mniej agresywne leczenie. "Założeniem naszego centrum jest to, by od momentu diagnostyki pogłębionej do operacji nie minęło więcej niż 14 dni" - mówi prof. Matkowski.
Naukowcy odkryli, że w e-papierosach ustawionych na wysoką moc wytwarzana jest duża ilość rakotwórczego benzenu.
13.03.2017
1