Aktualności

Pieniądze zaoszczędzone w onkologii powinny do niej wrócić
22.03.2017
Nie domagamy się zwiększenia środków kosztem innych specjalności, ale pieniądze zaoszczędzone w onkologii powinny do niej wrócić – powiedział we wtorek prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ryczałt szpitali będzie uzależniony od liczby wykonanych świadczeń
20.03.2017
Jeśli szpital zakwalifikowany do sieci wykona mniej świadczeń, jego ryczałt zostanie obniżony - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że szpitale będą motywowane do podnoszenia jakości - placówki certyfikowane dostaną więcej pieniędzy.
Znany grzyb może pomóc w leczeniu raka szyjki macicy
17.03.2017
Znany i często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Znajdujący się w nim enzym był dotąd szczególnie przydatny w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.
17.03.2017
Na nowotwory chorują nie tylko starsze osoby
17.03.2017
Wśród chorych na nowotwory w Polsce jest coraz więcej osób poniżej 35. roku życia, szczególnie kobiet. W latach 1999-2014 liczba nowych chorych w tej grupie wiekowej zwiększyła się u nas z 4.000 do 5.000. Przeczytaj, jak wygląda zachorowalność oraz pięcioletnie przeżycia pacjentów z chorobą nowotworową w Polsce na tle innych krajów europejskich.
17.03.2017
Prawo do leczenia bólu
17.03.2017
Zapewnienie prawa do leczenia bólu każdemu pacjentowi, a nie tylko osobom w stanie terminalnym - to jeden z celów rządowej ustawy, którą w czwartek z poprawkami poparł Senat. Nowe przepisy regulują też m.in. kwestię dostępu do dokumentacji medycznej.
17.03.2017
Czy herbicyd glifosat powoduje raka?
17.03.2017
Dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości – wynika z opinii przyjętej przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Tymczasem z opinią ECHA nie zgadzają się europejskie organizacje zdrowotne i środowiskowe.
Dodatkowa, obowiązkowa karta w dokumentacji medycznej
15.03.2017
4
Ocena bólu w odpowiedniej skali, jego wpływ na codzienne życie, określenie charakteru cierpienia – to niektóre z elementów, które mogą znaleźć się na karcie oceny nasilenia bólu. Docelowo karta miałaby się stać obowiązkowym elementem dokumentacji medycznej. Wzór, przygotowany m.in. przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, został wstępnie zaakceptowany przez MZ.
Lekarze i farmaceuci zostaną lepiej poinformowani
14.03.2017
2
Obecnie prawo zabrania reklamowania leków off-label, czyli poza wskazaniami refundacyjnymi. Farmaceutyki zaś działają często w większej liczbie schorzeń niż te wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Po zmianie prawa będzie jasne, że producent nie tylko może, ale nawet musi powiedzieć o tym lekarzowi.