Aktualności
Rośnie zarówno występowanie, jak i umieralność na raka trzonu macicy. Niepokojący jest fakt, że chorują coraz młodsze kobiety.
22.09.2023
Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy.
21.09.2023
"Wyciszenie" dwóch genów może uwrażliwić komórki opornych nowotworów głowy i szyi na chemioterapię - podano w piśmie "Molecular Cancer".
Definicja zawodu psychoonkologa nie została uzgodniona z naszym środowiskiem. W efekcie psychoonkologiem może być każdy przedstawiciel zawodu medycznego, np. fizjoterapauta, czy pielęgniarka. Mocno zabiegamy o zmianę tej sytuacji – mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.
19.09.2023
Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Dokonuje tego wzmacniając tomografię pozytonową algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie.
Na taką decyzję czekały tysiące pacjentek. Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi.
15.09.2023
Jeden radiolog wspierany przez sztuczną inteligencję wykrył więcej przypadków raka piersi, niż dwóch radiologów bez takiej pomocy. Według badaczy, sztuczna inteligencja jest gotowa do wprowadzenia do klinik.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzowali peptyd, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.