Aktualności
Nanomaszyny napędzane obecnym w moczu mocznikiem mogą z powodzeniem atakować guzy pęcherza moczowego. Te nanomaszyny to porowate kulki z krzemionki, na których powierzchni obecne są elementy o wyspecjalizowanych funkcjach.
Polscy naukowcy zniszczyli DNA komórki nowotworowej i zablokowali mechanizm jej odbudowy. Łączymy chemioterapię z radioterapią po to, by leczenie było bezpieczniejsze dla człowieka.
14.01.2024
2
Naukowcy opracowali nową metodę oceny, czy jakiś związek może przyczyniać się do rozwoju nowotworu piersi. Okazuje się, że ponad 900 związków obecnych w produktach konsumenckich może podnosić ryzyko.
12.01.2024
Jak informuje „The Journal of Nuclear Medicine”, nowy znacznik stosowany do obrazowania metodą PET, bezpiecznie i skutecznie wykrywa typową dla nowotworów mutację genu KRAS.
Badacze z Korei Południowej opracowali nanostruktury, które do komórek nowotworu przyciągają komórki NK (Natural Killer). Nowa metoda niszczyła raka in vitro i zmniejszała guzy u myszy.
Jak oceniają eksperci, nowotwory, do których rozwoju przyczyniają się wirusy - jak rak szyjki macicy czy rak wątrobowokomórkowy - można by w znacznym stopniu wyeliminować dzięki szczepieniom oraz wczesnemu wykrywaniu infekcji i leczeniu jej. Szczególną rolę do odegrania mają tu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Każdego miesiąca około 100 dzieci w Polsce zapada na chorobę onkologiczną. Organizacyjnym i merytorycznym wsparciem dla ich rodziców ma być zaprezentowany w Katowicach "Segregator onkorodzica" – organizer i pierwszy przewodnik po ścieżce leczenia.
19.12.2023
W Narodowym Instytucie Onkologii pracuje prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej chirurgów specjalizujących się w operacjach raka jelita grubego niż radiologów dobrze opisujących rezonans odbytnicy.
04.12.2023
1